Aterektomia

Technika angioplastyki wieńcowej miała spektakularną ewolucję odkąd Gruentzig przeprowadził pierwsze przezskórne rozszerzenie balonu wieńcowego ponad 15 lat temu. Od tego czasu poszukiwanie Świętego Graala koncentrowało się na alternatywnych metodach cewnikowania, takich jak lasery, aterektomia i stenty, w celu skuteczniejszego usuwania płytki nazębnej, co z kolei zmniejszyłoby częstość początkowych powikłań i długotrwałej restenozy. Szczególny kamień milowy w tym dążeniu został osiągnięty jesienią 1990 r., Kiedy Urząd ds. Żywności i Leków zatwierdził kierunkowe urządzenie do znieczulenia wieńcowego Simpsona do ogólnego użytku. Była to pierwsza alternatywna metoda kwestionowania paradygmatu dylatacji balonowej jako podejścia do przezskórnej rewaskularyzacji wieńcowej. Pomimo ich wielkiej obietnicy, te nowe urządzenia nie okazały się jeszcze skuteczniejsze niż angioplastyka balonowa w poprawie częstości powikłań lub znacznym zmniejszeniu wskaźnika restenozy. Jednak te nowe urządzenia mają niszę w praktyce kardiologicznej i należy je rozumieć jako odpowiednio stosowane w rzeczywistym świecie. Aterektomia to monografia poświęcona badaniu pojęć i praktycznych zastosowań przezskórnej aterektomii wieńcowej – mechanicznego wycięcia i usunięcia miażdżycowej blaszki miażdżycowej. Jest to pierwsza z proponowanych serii kardiologii interwencyjnej, w której poruszono kwestię nowych technik i sposobu, w jaki te urządzenia pasują do zbrojeniowej rewaskularyzacji.
Uczestnicy tej monografii są uznanymi ekspertami w dziedzinie interwencji. Poszczególne rozdziały obejmują kierunkową aterektomię, aterektomię rotacyjną o wysokiej i niskiej prędkości, endarterektomię ekstrakcji nazębnej, specjalistyczne druty prowadzące i inne urządzenia stosowane w aterektomii. Oprócz raportów z prób różnych urządzeń i objaśnień praktycznych zastosowań każdego urządzenia, istnieją ważne rozdziały dotyczące oceny wyników za pomocą ilościowej ultrasonografii angiograficznej i wewnątrzwieńcowej. W dwóch ostatnich rozdziałach redaktorzy podkreślają znaczenie kompleksowego krajowego rejestru nowych urządzeń i sugestii na przyszłość.
Jest to dobrze zaokrąglona, ale zwięzła monografia. Jest on silnie zorientowany na koncepcję aterektomii kierunkowej, a nie na formy rotacyjne, ale jest to logiczne podkreślenie w świetle większego doświadczenia z układem kierunkowym. Jedna z wad dotyczy nieodłącznego i nieuniknionego opóźnienia między pisaniem a drukowaniem książki; nowsze informacje, w szczególności wyniki ostatnich szeroko zakrojonych, wieloośrodkowych badań, są już dostępne. Więcej informacji technicznych można również uzyskać na temat praktycznego ustawienia każdego z tych urządzeń, ponieważ jest całkiem możliwe, że wszystkie trzy główne urządzenia do aterektomii zostaną zatwierdzone w ciągu następnego roku lub dwóch.
Ta książka jest zalecana dla interwencyjnych kardiologów, kolegów w laboratoriach cewnikowych i pracowników interwencyjnych laboratoriów cewników. Jest to świetna monografia i powinna pasować do obszernej biblioteki kardiologii interwencyjnej.
Michael A. Kutcher, MD
Bowman Gray School of Medicine, Winston-Salem, NC 27157

[podobne: kosmetyczka dla mężczyzn, insuflacja, megamed bełchatów ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Aterektomia

 1. Nightmare King pisze:

  [..] Odniesienie w tekscie do laserowe zamykanie naczynek[…]

 2. Riff Raff pisze:

  ja mam niedoczynność na tle Hashimoto

 3. Cross Thread pisze:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu gabinet ortodontyczny[…]

 4. The Dude pisze:

  Profilaktyka to regularne badania

 5. Necromancer pisze:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: rtg zębów[…]

 6. Ksawery pisze:

  Moja babcia ma zaćmę