Diagnozowanie geniuszu: Życie i śmierć Beethovena

François Martin Mai jest psychiatrą, który napisał znakomitą książkę opisującą życie Ludwiga van Beethovena, jego problemy zdrowotne i to, w jaki sposób jego choroby mogły wpłynąć na jego kreatywność. Mai analizuje niepomyślne dzieciństwo Beethovena i chroniczne choroby przez całe życie. Gdy miał 28 lat, Beethoven stał się już głęboko niesłyszący, co pogorszyło jego poczucie własnej wartości i naraziło na szwank jego zawodową i artystyczną przyszłość. Jego życie było również nieszczęśliwe przez chroniczną biegunkę, ból brzucha, przewlekłą chorobę układu oddechowego, depresję i nadużywanie alkoholu. Jednak wszystkie te szkodliwe sprawy osobiste podporządkował kompozycji pięknej muzyki. Głuchota była najbardziej niesławną chorobą Beethovena, ale jej przyczyna jest wciąż kontrowersyjna. Mai spekuluje, że było to spowodowane otosklerozą, która jest najczęstszą przyczyną głuchoty u młodych mężczyzn. Jednak utrata wysokiej częstotliwości opisywana przez Beethovena nie jest typowa dla tego stanu i dlatego diagnoza Mai jest wątpliwa.
Przyczyną śmierci Beethovena była niewydolność wątroby spowodowana nadużywaniem alkoholu. Autopsję wykonał dr Johann Wagner, któremu pomagał dr Karl von Rokitansky. Rokitański był rezydentem patologii, a pierwsza przeprowadzona przez Beethovena autopsja. Następnie przeprowadził 59 776 autopsji w swojej znakomitej karierze jako patolog i zasłynął swoimi spostrzeżeniami na temat wady patologicznej nieprawidłowości narządów.
Podczas autopsji Beethovena Wagner i Rokitański odkryli – oprócz marskości wątroby spowodowanej nadużywaniem alkoholu – wodobrzusze, splenomegalię, zapalenie trzustki i pogrubienie kości czaszki. Ósme nerwy czaszkowe były pomarszczone i pomarszczone, ponieważ zostały ściśnięte przez grube kości czaszki, co jest zgodne z chorobą kości Pageta, która może powodować głuchotę. Inne warunki, które zostały postawione jako przyczyna głuchoty Beethovena – w tym uraz głowy wywołany przez jego ojca alkoholika, kiłę i otosklerozę – nie mają wiarygodności. Pojawia się również pytanie, czy zatrucie ołowiem spowodowało choroby Beethovena. W 1996 r. Znaleziono w jego włosach kłódkę o wysokim stężeniu ołowiu. Zatrucie ołowiem było powszechne w Europie w czasach Beethovena, ponieważ wino zawierało ołów, który wylał się z pojemników.
Beethoven jest ikoną muzyki klasycznej. Jego muzyka ma moc uszlachetniania ludzkiego ducha i wywoływania bohaterskiego ducha w walce z przeciwnościami i uciskiem. W chwili śmierci Beethoven był u szczytu swoich mocy kompozytora. Mai uważa, że Beethoven miał depresję dwubiegunową; czasami był samobójcą, a on był hipomanikiem – mógł komponować jednocześnie kilka różnych utworów. W jego Symfonii nie. 3 w E-dur, Eroica, następuje nagła zmiana nastroju muzycznego, która jest zgodna z hipomaniowskim temperamentem. Pomimo swojej depresji Beethoven miał napęd i energię, które są charakterystyczne dla osoby cierpiącej na chorobę dwubiegunową. Mai rozważnie analizuje, w jaki sposób chroniczne choroby i psychopatologia Beethovena mogły przyczynić się do jego kreatywności. Ale ważne jest również, aby przyznać, że Beethoven miał wewnętrzny impuls, który wymagał ekspresji – nawet w obliczu wielu przeszkód.
Paul Wolf, MD
Kalifornijskie Centrum Medyczne Uniwersytetu Kalifornijskiego, San Diego, CA 92103
Paweł. va.gov
[hasła pokrewne: wojskowa specjalistyczna przychodnia lekarska, choroba bostońska objawy, insuflacja ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Diagnozowanie geniuszu: Życie i śmierć Beethovena

 1. Gabriel pisze:

  Jestem w ciąży

 2. Kickstart pisze:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: Lekarze Warszawa[…]

 3. Apolonia pisze:

  z wyrostkiem nie ma żartów

 4. Night Train pisze:

  [..] Odniesienie w tekscie do gabinet psychoterapii lublin[…]

 5. Klaudia pisze:

  Popytajcie lekarzy na oddziałach onkologicznych