Perspektywy feministyczne w etyce medycznej

Gdy świat akademicki i zawodowy zasiadają i słuchają feministycznego głosu, wielu zadaje sobie pytanie: czym jest feminizm. A co oferuje. Feminizm, w tym feminizm w etyce medycznej, może być zbiorowym głosem stosunkowo uciskanej subkultury. Jako taki byłby to głos grupy interesu. Lub może to być zbiorowy głos kobiety jako kobiety. W ten sposób dostarczyłaby odpowiedzi na starożytne i zawsze tajemnicze pytanie, co to znaczy być kobietą w odróżnieniu od mężczyzny. Wreszcie może to być podejście do argumentów moralnych. To by oznaczało poważną uwagę społeczności akademickiej i zawodowej. Argumenty przemawiające za feminizmem jako podejściem do argumentacji moralnej najlepiej widać w pracach Carol Gilligan i jej zwolenników, które opisują podejście do życia, sprawiedliwości i osobistych interakcji, które są mocno kontekstualne. Takie zrozumienie kobiecego doświadczenia zakłada, że kobieca jaźń jest bardziej połączona i współzależna niż egocentryczna. Jest to rozumienie, które ściśle wiąże zasady sprawiedliwości z przypadkami ludzkimi i kładzie większy nacisk na zobowiązania między członkami społeczności niż popularna etyka liberalna. Wyzwaniem dla feminizmu w zakresie etyki lekarskiej jest pokazanie, w jaki sposób to podejście może zmienić etykę medyczną, zarówno w zagadnieniach mikro między klinicystami i pacjentami, jak i makroekonomii polityki zdrowotnej.
Kolekcja dzieł Helen Bequaert Holmes i Laury Purdy nie stanowi silnego argumentu za feministycznym podejściem do argumentów moralnych w etyce medycznej, ale zawiera co najmniej dwa elementy, które dobrze stosują takie podejście. W pierwszym takim dziele, Hilde Lindemann Nelson i James Lindemann Nelson, w Cięcie macierzyństwa w dnach , sprzeciwiam się reprodukcji zastępczej, wychodząc od moralnego roszczenia dziecka. Twierdzą, że fakt, że ich dziecko przywiodło na świat, daje dziecku moralne prawo do biologicznych rodziców do zapewnienia rodzicielstwa. Koncepcja biologicznego rodzica z zamiarem uniknięcia roszczenia dziecka jest zatem nieuzasadniona. W książce W stronę feministycznej teorii niepełnosprawności Susan Wendell identyfikuje i broni dotychczas mało przemyślanych tematów z zakresu etyki lekarskiej – a mianowicie potencjalnego wkładu osób niepełnosprawnych w zdrowie osób i relatywizmu społecznego zaangażowanego w zrozumienie niepełnosprawności. Twórcom obu selekcji udało się osiągnąć kilka kluczowych celów. Przywołują głos do bezdźwięcznych, ale moralnie ważnych grup – dzieci i osób niepełnosprawnych – i wykorzystują koncentrację gillańską na łączeniu ludzi w swoich własnych, unikatowych analizach. Nelsonowie Lindemanna idą dalej. Łączą się jako autorzy płci męskiej i żeńskiej; ich fundamentalna rewizja trudnego i zmęczonego tematu daje jasną odpowiedź na światło; i nawet inspirują do myślenia o nowych drogach dochodzenia w sprawie moralnych roszczeń dzieci w innych sprawach medycznych.
Chociaż inne fragmenty tej książki czasami zawierają dobre argumenty, nie dodają one wiele do twierdzenia o reprezentowaniu feminizmu w etyce medycznej. Ostatecznie ta kolekcja doraźnych ad hoc nie tyle przełamuje, co dokumentuje historyczny etap, w którym jesteśmy obecnie, jeśli chodzi o ewolucję feminizmu Już samo istnienie tej książki sugeruje, że wystarczająco dużo feministycznego programu grup interesów zostało spełnione, że możemy zacząć słyszeć głosy wyzwolonych kobiet. Czy głosy w tej książce i feminizmie bardziej ogólnie przedstawiają kobietę jako kobietę lub kobietę jako uciskaną osobę, być może nigdy nie będziemy w pełni wiedzieć. Tak czy inaczej, książka pozwala nam dostrzec, że współczesny feminizm ma teraz prawo do wniesienia uzasadnionego wkładu w pracę naukową, praktykę zawodową i politykę społeczną; pozwala nam dostrzec roszczenia w etyce medycznej. Ale ta książka pozostawia nas do przyszłych prac dla feministycznych argumentów moralnych, które dostarczają przekonujących krytyki w całej etyce medycznej. Powinniśmy usłyszeć więcej od feministek w zakresie etyki lekarskiej na tematy niezwiązane z reprodukcją, takie jak podział zasobów, opieka zdrowotna, ucisk i zdrowie, przemoc i zdrowie, sprawiedliwość w rodzinie i jej dynamika w odniesieniu do opieki zdrowotnej, zdrowia dzieci, dyskryminacji w obrębie system medyczny, kwestie opieki nad pacjentem, uczciwość w badaniach klinicznych i tak dalej.
Linda Emmanuel, Ph.D.
Harvard Medical School, Boston, MA 02115

Powołując się na artykuły (2)
Zamknij Cytowanie artykułów
[patrz też: szczepionka podjednostkowa, szpital jelenia góra rejestracja, hipotermia terapeutyczna ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Perspektywy feministyczne w etyce medycznej

 1. Olaf pisze:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: psychologia pracy[…]

 2. Dr. Cocktail pisze:

  Boli mnie ostanio brzuch strasznie.

 3. Alan pisze:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu salon kosmetyczny[…]

 4. Paulina pisze:

  Od jakiegoś czasu mam wysokie ciśnienie 

 5. Fabian pisze:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu olejek arganowy[…]

 6. Kamila pisze:

  Piszta co chceta