Progesteron i ryzyko przedwczesnego porodu u kobiet z krótką szyjką macicy ad 5

W żadnej z grup nie odnotowano istotnych zdarzeń niepożądanych ani działań niepożądanych. Żadna z kobiet nie zgłosiła żadnego zwiększenia częstości lub nasilenia ogólnych lub miejscowych skutków ubocznych, takich jak senność, zmęczenie, bóle głowy lub podrażnienie narządów płciowych, ani żadnych nowych objawów po rozpoczęciu leczenia. Dane dotyczące wyniku ciąży uzyskano również z 23 795 (96,6%) z 24.620 kobiet, u których początkowo mierzono długość szyjki macicy; spontaniczne porody przed 34 tygodniem wystąpiły w 489 (2,1%). Długość szyjki macicy wynosiła 15 mm lub mniej u 408 kobiet (1,7%), z czego 126 (30,9%) dostarczyło przedwczesny poród, co stanowiło 25,8% wczesnych porodów. Długość szyjki wynosiła 16 do 25 mm w 1975 kobietach (8,3%), z których 100 (5,1%) dostarczyło przedwczesny poród, co stanowi 20,4% wczesnych porodów.
Dyskusja
Wyniki tego randomizowanego badania wykazują, że u kobiet z krótką szyjką macicy codzienne podawanie 200 mg progesteronu z 24 do 34 tygodnia ciąży znacznie zmniejsza szybkość spontanicznego porodu przedwczesnego. Nie odnotowano znaczącego zmniejszenia śmiertelności okołoporodowej ani zachorowalności noworodków. Jednak próba nie została zaprojektowana z wystarczającą mocą, aby rozwiązać te punkty końcowe.
Nasze wieloośrodkowe badanie przesiewowe, obejmujące blisko 25 000 ciąż, potwierdza, że przezpochwowy pomiar ultrasonograficzny długości szyjki macicy w 22 tygodniu ciąży wskazuje na podgrupę około 1,5% populacji kobiet o szczególnie wysokim ryzyku wczesnego porodu przedwczesnego. W grupie kontrolnej kobiet z odcinkiem szyjnym o długości 15 mm lub mniej, częstość spontanicznego porodu przedwczesnego wynosiła 34%. Jest to znacznie więcej niż ogólna stopa kobiet w Wielkiej Brytanii około 2% 17
W niewielkiej liczbie ciąż bliźniaczych włączonych do naszego badania, nieistotne zmniejszenie przedwczesnego porodu było związane z leczeniem progesteronem. W obszerniejszym badaniu opublikowanym w innym wydaniu tego wydania Journal , w którym szczegółowo badano ciąże bliźniacze, 18 podanie domięśniowe 17 kapronianu alfa-hydroksyprogesteronu (17P) nie zmniejszyło częstości porodów przedwczesnych.
Zastosowaliśmy 200 mg progesteronu, w przeciwieństwie do dawki 100 mg stosowanej w randomizowanym badaniu z udziałem kobiet w wywiadzie przedwczesnym.5 Wybraliśmy tę wysoką dawkę, ponieważ uważaliśmy pacjentów o bardzo krótkiej szyjce macicy za szczególnie zagrożonych w przypadku porodu przedwczesnego 8-10, chociaż nie wiadomo, czy istnieje zależność dawka-odpowiedź pomiędzy progesteronem, a zmniejszeniem ryzyka porodu przedwczesnego. Wybraliśmy naturalny progesteron z pochwy mikronizowany, a nie domięśniowy syntetyczny 17P. Zmikronizowany progesteron można podawać doustnie lub dopochwowo, ale druga droga jest korzystniejsza ze względu na zwiększoną biodostępność i brak niepożądanych skutków ubocznych, takich jak senność, zmęczenie i bóle głowy.
Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów Komitet ds. Położnictwa zaleca, aby kobiety, które miały poprzednią porcję przedwczesną, powinny rozważyć leczenie progesteronem w późniejszej ciąży, ale zauważa, że idealne sformułowanie, optymalna droga porodu i długotrwałe bezpieczeństwo progesteron pozostaje nieznany.21 Badania epidemiologiczne i badania na zwierzętach nie wykazały istotnego związku pomiędzy klinicznie podawanymi lekami progestagennymi a wrodzonymi wadami rozwojowymi.22 Jednak w jednym badaniu śmierć embrionalna wystąpiła u ciężarnych małp rezus leczonych domięśniowymi zastrzykami 17P.23 W jednym randomizowanym badaniu kobiety z poprzednimi porami przedwczesnymi, podanie domięśniowe 17P wiązało się z nieistotnym wzrostem poronienia lub śmierci płodu (3,6%, vs 1,3% w kontroli) .4
Chociaż progesteron okazał się skuteczny w zmniejszaniu spontanicznego porodu przedwczesnego u kobiet o długości szyjki mniejszej niż 15 mm, należy zauważyć, że mniej niż jedna trzecia kobiet w naszej ogólnej grupie badanej, które miały spontaniczne porody przedwczesne, spełnia to kryterium. Przyszłe randomizowane badania powinny badać skuteczność progesteronu w innych populacjach wysokiego ryzyka.
Pomiar długości szyjki macicy jest łatwą do opanowania umiejętnością dla ultrasonografów położniczych. Ponadto badania ultrasonograficzne są dostępne rutynowo w oddziałach położniczych w krajach rozwiniętych, a badania wykazały, że ultrasonografia przezpochwowa jest akceptowalna dla kobiet w ciąży i nie powoduje dyskomfortu w ogromnej większości.24,25 Wyniki naszego badania zapewniają wsparcie dla strategii rutynowe badania przesiewowe kobiet w ciąży za pomocą ultrasonograficznego pomiaru długości szyjki macicy i profilaktycznego podawania progesteronu pacjentom z krótką szyjką macicy.
[patrz też: olx zakopane, rtg zęba cena, krynica zdrój uzdrowisko ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Progesteron i ryzyko przedwczesnego porodu u kobiet z krótką szyjką macicy ad 5

 1. Mule Skinner pisze:

  Chcialoby sie w to wierzyc

 2. Sandra pisze:

  [..] Odniesienie w tekscie do dentysta bielsko biała[…]

 3. Brajan pisze:

  Elektrochirurgia w ogóle teraz jest bardzo szeroko stosowana

 4. Filip pisze:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu implanty lublin[…]

 5. Aleksander pisze:

  Mój mąż ma dużo papryki w swojej diecie

 6. Shadow Chaser pisze:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu Gabinet kosmetyczny Lublin[…]

 7. Alpha pisze:

  Polecono mi fototerapię