Skuteczność endarterektomii tętnicy szyjnej w przypadku bezobjawowego zwężenia tętnicy szyjnej ad 7

Wyniki North American Symptomatic Hemotid Endarterectomy Trial1 i European Trial 2 świadczą o tym, że przejściowy atak niedokrwienny w obecności wysokiego stopnia zwężenia jest ważnym czynnikiem ryzyka udaru. Rozważania te potwierdzają oryginalny projekt tego badania, w którym przejściowe zdarzenia niedokrwienne połączono z udarem w analizie wyników neurologicznych. Stwierdzono, że pacjenci z przemijającym atakiem niedokrwiennym lub niediobronnym uda- rajem w kierunku stwardnienia tętnic szyjnych, wynoszącego 70 procent lub więcej, mają udar mózgu wynoszący 26 procent, zgodnie z analizą tabeli życia podczas pierwszych dwóch lat obserwacji1. Analiza odpowiednich danych z naszego badania (ryc. 1) wykazała, że 26 z 32 uderzeń po stronie bocznej wystąpiło podczas pierwszych dwóch lat obserwacji klinicznej. Ponadto, jak zaobserwowano w grupie medycznej w naszym badaniu, połowa zdarzeń neurologicznych była udarem i nie była poprzedzona przejściowym atakiem niedokrwiennym. Powikłania chirurgiczne obejmowały śmiertelność operacyjną wynoszącą 1,9 procent, częstość udarów stałych 2,4 procent i częstość występowania towarzyszących udarów spowodowanych arteriografią 0,4 procent. Tempo okołooperacyjnego ciągłego udaru i zgonu w połączeniu (4,7 procent) było wyższe niż 2,9 procent cytowane przez Barnetta i współpracowników16 i limit 3,0 procent promulgowane przez Callow i wsp.17. Chociaż wiele doniesień 18-23 w ciągu ostatnich dwóch dekad udokumentowało łączny wskaźnik udaru i śmiertelności o mniej niż 5 procent u pacjentów poddawanych endarterektomii tętnic szyjnych w przypadku bezobjawowego zwężenia, nie wszystkie instytucje 24-26 osiągnęły te wyniki. Skierowanie pacjentów do ośrodków zdolnych do niskich częstości powikłań chirurgicznych jest niezbędne w planie obejmującym endarterektomię tętnicy szyjnej z optymalnym leczeniem medycznym. Współistniejące schorzenia chirurgiczne obejmowały deficyty nerwów czaszkowych w 3,8% przypadków i zawał mięśnia sercowego bez udziału 1,9%. Deficyty neuronalne były przejściowe, nie powodując trwałej niepełnosprawności, a żaden z pacjentów po nieoperacyjnym zawale mięśnia sercowego nie zmarł z powodu zawału mięśnia sercowego w ciągu pierwszego roku obserwacji. Chociaż takie powikłania chirurgiczne są czasami uważane za porównywalne pod względem siły grawitacji z przemijającymi atakami niedokrwiennymi, podkreśliliśmy występowanie przejściowych zdarzeń niedokrwiennych w tej analizie z powodu ich zgłaszanego związku z kolejnym udarem1,2. Ponieważ praktycznie wszyscy pacjenci, u których wystąpiły przejściowe zdarzenia niedokrwienne, zostali skierowani na endarterektomię tętnicy szyjnej, nie byliśmy w stanie określić późniejszej szybkości udaru w tej grupie.
Identyfikacja podgrupy pacjentów obarczonych większym ryzykiem, którzy mogliby najbardziej skorzystać z interwencji chirurgicznej, została uznana za kluczowy czynnik w wyborze pacjentów do endarterektomii tętnic szyjnych. Stopień zwężenia wyłonił się jako ważny czynnik ryzyka26-30. Chambers i Norris27 prospektywnie obserwowali 500 bezobjawowych pacjentów ze zwężeniami tętnic szyjnych, zmniejszając powierzchnię przekroju poprzecznego o 75 procent lub więcej i obserwowali udarowe zdarzenia naczyniowo-mózgowe u 18 procent pacjentów (5,5 procent udarów) w pierwszym roku oraz u 22 procent pacjentów w pierwsze dwa lata. U pacjentów ze zwężeniem mniejszym niż 75 procent, wskaźniki były niższe niż 3 procent i 6 procent dla pierwszego roku i pierwszych dwóch lat, odpowiednio
[podobne: megamed bełchatów, szczepionka podjednostkowa, szpital jelenia góra rejestracja ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Skuteczność endarterektomii tętnicy szyjnej w przypadku bezobjawowego zwężenia tętnicy szyjnej ad 7

 1. Klaudia pisze:

  mleko nie dostarcza wapnia

 2. Liliana pisze:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: operacje piersi katowice[…]

 3. Karolina pisze:

  Prośbę o podanie nazwy ziół

 4. Disco Potato pisze:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu skóra[…]

 5. Speedwell pisze:

  Takie bóle nie są przyjemne

 6. Gracjan pisze:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu chirurgiczne usuwanie zębów ósemek[…]

 7. Zofia pisze:

  rak płuca to nie oszukujmy się wyrok