Wczesne leczenie ostrego żółciowego zapalenia trzustki za pomocą endoskopowej papillotomii ad 6

Pytanie jednak, czy pacjenci sklasyfikowani według lokalizacji kamieni byli rzeczywiście porównywalni, ponieważ częstość występowania kamieni żółciowych pospolitych jest znacznie mniejsza w fazie spoczynkowej zapalenia trzustki niż podczas ostrej fazy. Niemniej jednak częstość występowania kamieni żółciowych pospolitych jest wysoka w naszym regionie, i jak pokazano w tej serii, proporcje pacjentów z kamieniami żółciowymi z kanału pospolitego i bez wspólnych kamieni żółciowych są porównywalne w obu grupach. Chociaż ERCP z lub bez endoskopowej papillotomii wykonano bardzo wcześnie w przebiegu klinicznym, zmniejszenie częstości występowania lokalnych i układowych powikłań zapalenia trzustki nie było godne uwagi. Sugeruje to, że wczesne usuwanie kamieni z ampułki lub przewodu żółciowego wspólnego nie odwraca całkowicie uszkodzeń już wykonanych na trzustce podczas pierwszych godzin lub dni choroby. Niemniej jednak żaden pacjent z ostrą papilotomią endoskopową nie miał trzustkowego ropnia, a jedynym lokalnym powikłaniem była trzustka, która ostatecznie ustąpiła po leczeniu nieoperacyjnym. Wyniki te potwierdzają tezę, że wczesne przemieszczenie dotkniętych kamieni może zapobiec zakażeniu bakteryjnemu zatkanej trzustki25.
Po ustaleniu roli ratunkowej papillotomii endoskopowej u pacjentów z kamieniami w obrębie bańki lub przewodu żółciowego wspólnego, pozostałe pytanie dotyczy odpowiedniego terminu zabiegu. W porównaniu z częstością powikłań w serii, w której w ciągu 72 godzin po przyjęciu wykonano ERCP z lub bez endoskopowej papillotomii, 16 odsetek u pacjentów, u których przewidywano ciężkiej choroby, był niższy w naszym badaniu (13 procent vs. 18 procent) . Ponieważ stan pacjenta może ulec pogorszeniu w nieprzewidziany sposób wkrótce po przyjęciu26, a ponieważ odstęp czasu między wystąpieniem choroby a przyjęciem do szpitala jest zmienny, ERCP z lub bez endoskopowej papilotomii powinno być wykonane jak najwcześniej.
Podsumowując, awaryjny system ERCP i papillotomia endoskopowa w ciągu 24 godzin po przyjęciu u pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki są bezpieczne i skuteczne w zmniejszaniu częstości występowania żółciowej posocznicy i są wskazane w leczeniu ostrego zapalenia trzustki, niezależnie od przewidywanej ciężkości i podejrzewanej przyczyny.
Author Affiliations
Z Wydziału Chirurgii Uniwersytetu w Hongkongu, Queen Mary Hospital w Hongkongu, gdzie prośby o przedruk należy kierować do dr. Fan.
[podobne: hipotermia terapeutyczna, choroba bostońska wikipedia, kosmetyczka dla mężczyzn ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Wczesne leczenie ostrego żółciowego zapalenia trzustki za pomocą endoskopowej papillotomii ad 6

 1. Alpha pisze:

  [..] Odniesienie w tekscie do suplementy diety[…]

 2. Chuckles pisze:

  nauka i medycyna jest potrzebna

 3. Pluto pisze:

  [..] Odniesienie w tekscie do implanty gliwice[…]

 4. Marek pisze:

  Trzeba przede wszystkim dbać o siebie i zdrowe nawyki