Wczesne leczenie ostrego żółciowego zapalenia trzustki za pomocą endoskopowej papillotomii ad

Jeśli zidentyfikowano jeden lub więcej kamieni, przeprowadzono endoskopową papillotomię za pomocą igły do cięcia kamieni ampułkowych lub papillotomu dla wspólnych kamieni żółciowych. Jeśli usunięcie kamienia było niepełne, wprowadzono cewnik do drenażu nosowo-rzęskowego. Amylazę w surowicy mierzono rutynowo bezpośrednio po zabiegu. Pacjenci przydzieleni do leczenia zachowawczego poddawani byli planowemu ERCP rutynowo po ustąpieniu ostrego ataku, jeśli selektywny ERCP nie był wykonywany podczas ostrej fazy, jak opisano poniżej. Podczas fazy ostrej następujące objawy wskazywały na ERCP niezależnie od czasu od przyjęcia: wzrost gorączki, leukocytozy i tachykardii; zwiększanie stężenia żółtaczki lub bilirubiny w surowicy; i szok nie reagujący szybko na dożylną terapię płynną. Decyzja o przeprowadzeniu selektywnego ERCP została uzgodniona przez dwóch niezależnych obserwatorów. Wskazania do endoskopowej papilotomii i drenażu nosowo-żółciowego były dokładnie takie same jak u pacjentów poddanych awaryjnemu ERCP.
Ocena wyników
Ocena wyniku była oparta na rozwoju lokalnych powikłań (ropień trzustki, torbiel rzekoma, phlegmon, 18 i krwawiący pseudo-tętniak), powikłania ogólnoustrojowe (niewydolność nerek, niewydolność oddechowa, wstrząs kardiogenny, krwawienie z nadżerki żołądka i rozsiana wewnątrznaczyniowa koagulopatia) i żółć posocznica (ostre zapalenie dróg żółciowych i ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego), która nie reagowała na leczenie zachowawcze i wymagała interwencji endoskopowej lub chirurgicznej w nagłych wypadkach oraz występowania zgonu podczas hospitalizacji.
Ostre zapalenie dróg żółciowych związane z ostrym zapaleniem trzustki zdiagnozowano, gdy wystąpiła gorączka (temperatura> 38,5 ° C), zwiększając poziom żółtaczki lub bilirubiny w surowicy, dodatnią hodowlę krwi lub żółci lub ślady ropnej żółci w endoskopowej papilotomii lub laparotomii.
Analiza wyników uwzględniała przewidywaną ciężkość ostrego zapalenia trzustki, która została obliczona na podstawie stężenia mocznika i poziomów glukozy w osoczu przy przyjęciu19 oraz z wieloczynnikowym systemem punktacji Ransona (ten system ocenia 11 zmiennych, wynik 3 lub mniej wskazuje na obecność łagodne objawy i wynik ponad 3, poważne objawy) 6. W poprzednim systemie atak zapalenia trzustki został sklasyfikowany jako ciężki, jeśli przy przyjęciu stężenie mocznika przekraczało 45 mg na decylitr (7,4 mmol na litr) lub stężenie glukozy przekraczało 198 mg na decylitr (11,0 mmol na litr). W tym ostatnim systemie atak został zaklasyfikowany jako poważny, jeśli pacjent uzyskał wynik 4 lub więcej.
Rozmiar próbny
Założono, że powikłania wystąpią u około 80 procent pacjentów, u których przewidywano, że mają ciężką chorobę, jeśli nie byli leczeni10,20. Zmniejszenie częstości występowania do 40 procent byłoby uważane za wskazujące na skuteczność endoskopowej papillotomii. Wykrywanie różnicy tej wielkości na poziomie istotności statystycznej 0,05 i mocy 0,90 wymagało obecności 26 pacjentów z ciężką chorobą w każdej grupie21.
Analiza statystyczna
Do porównania zmiennych ciągłych zastosowano test U Manna-Whitneya. Do porównania zmiennych dyskretnych wykorzystano test chi-kwadrat (z poprawką Yatesa, jeśli było mniej niż 10 komórek) i dokładny test Fishera.
[hasła pokrewne: insuflacja żołądka wikipedia, desderman, megamed bełchatów ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Wczesne leczenie ostrego żółciowego zapalenia trzustki za pomocą endoskopowej papillotomii ad

 1. Kill Switch pisze:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: leczenie kanałowe warszawa[…]

 2. Elżbieta pisze:

  jest tam selen , omega 3, witamina D, cynk, kwas foliowy

 3. Tomasz pisze:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: psycholog Rzeszów[…]

 4. Katarzyna pisze:

  Samemu się jest tępotą i innych pouczać

 5. Iwo pisze:

  [..] Cytowany fragment: kosmetyki[…]

 6. Leon pisze:

  Za duzo slodyczy, chleba, zimniakow, bananow