Wczesne leczenie ostrego żółciowego zapalenia trzustki za pomocą endoskopowej papillotomii ad 5

Wyniki analizy w odniesieniu do lokalizacji kamieni i rodzajów powikłań były podobne niezależnie od tego, którą metodę zastosowano do klasyfikacji nasilenia choroby. Powikłania ERCP i endoskopowej papillotomii
Tabela 5. Tabela 5. Powikłania ERCP i endoskopowej papillotomii u 195 pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki, zgodnie z przewidywaną ciężkością choroby i umiejscowieniem kamienia. Częstość zaostrzeń bólu brzucha po ERCP z brodawką endoskopową lub bez niej oraz częstość występowania krwawienia po papilotomii endoskopowej były takie same niezależnie od czasu trwania zabiegu (Tabela 5). Krwawienie ustało samoistnie u wszystkich pacjentów z wyjątkiem zachowawczej. Stężenia amylazy w surowicy po ERCP były znacznie wyższe u pacjentów poddanych awaryjnemu ERCP niż u tych, którzy przeszli selektywny i planowy ERCP, ponieważ awaryjny ERCP wykonano podczas ostrej fazy ataku zapalenia trzustki, zanim stężenie amylazy w surowicy spadło. Ogólnie rzecz biorąc, stężenie amylazy w surowicy pooperacyjnej było wyższe niż stężenie przy przyjęciu u ośmiu pacjentów z ostrym zawałem serca (8%). Wśród pacjentów, którzy mieli awaryjny ERCP, nie było znaczącej różnicy w pooperacyjnym stężeniu amylazy w surowicy między pacjentami z kamieniami żółciowymi a pacjentami bez.
Dyskusja
Chociaż kamienie dróg żółciowych są częstą przyczyną ostrego zapalenia trzustki w Hongkongu, 22 badaliśmy kolejnych pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki w chwili przyjęcia, ponieważ dokładna przyczyna ostrego zapalenia trzustki nie mogła zostać zidentyfikowana do czasu dokładnego zbadania. Historia nadużywania alkoholu nie wyklucza możliwości, że kamień żółciowy spowodował ostre zapalenie trzustki, ponieważ mogą one współistnieć23. Poprzez rekrutację wszystkich pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki, zapewniliśmy, że pacjenci z wysokim ryzykiem nie zostali wykluczeni, a stronniczość w selekcji została zminimalizowana. Wydaje się, że awaryjny system ERCP nie miał żadnego szkodliwego wpływu na pacjentów z bezrolnym zapaleniem trzustki. Tak więc, w regionie, w którym kamienie żółciowe często są przyczyną ostrego zapalenia trzustki, wskazany jest awaryjny ERCP nawet w przypadku braku ostatecznego rozpoznania przyczyny zapalenia trzustki.
Spektrum klinicznego nasilenia ostrego zapalenia trzustki jest szerokie, co powoduje stratyfikację ryzyka, niezbędną do oceny skuteczności protokołu terapeutycznego. W tym celu wykorzystaliśmy poziomy mocznika i glukozy przy przyjęciu 19 i stwierdziliśmy, że ta metoda jest zadowalająca, ponieważ różnice w wynikach leczenia były tak sklasyfikowane w dwóch podgrupach (tabela 4). Ważność tej metody stratyfikacji potwierdza fakt, że uzyskaliśmy podobne wyniki, gdy używaliśmy systemu punktacji Ransona6 do stratyfikacji.
Awaryjny system ERCP i papillotomia endoskopowa poprawiły wyniki u pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki, ale tylko u pacjentów z kamieniami z bańki lub wspólnego przewodu żółciowego. Jest to istotne, ponieważ kwestionowano konieczność wykonania awaryjnego badania ECHP z endoskopową papilotomią endoskopową lub bez niej [24], a jego skuteczność u pacjentów z kamieniem szpikowym lub z kanałem żółciowym nie została potwierdzona w poprzednim raporcie16.
[przypisy: szczepionka podjednostkowa, insuflacja żołądka, choroba bostońska objawy ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Wczesne leczenie ostrego żółciowego zapalenia trzustki za pomocą endoskopowej papillotomii ad 5

 1. Kamil pisze:

  Jak olej lniany to tylko świeży i przechowywany w lodówce w ciemnej butelce

 2. Maciej pisze:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: gainer[…]

 3. Patryk pisze:

  Można pisać obszernie ?

 4. Mia pisze:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: schodołaz gąsnicowy[…]

 5. Olaf pisze:

  Dlatego chyba wolę nawet się nie diagnozować