Związek między wrażliwością na insulinę a składem kwasów tłuszczowych fosfolipidów mięśni szkieletowych ad 7

Alternatywnie, wielonienasycone kwasy tłuszczowe mogą wpływać na działanie insuliny, działając jako prekursory do generowania drugich przekaźników, takich jak eikozanoidy lub diacyloglicerole38. Eikozanoidy, które obejmują prostaglandyny, tromboksany i leukotrieny, pochodzą z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych C2039. Zróżnicowane działania biologiczne tych mediatorów chemicznych są częściowo zależne od natury kwasów tłuszczowych w puli prekursorów fosfolipidów. Tak więc silna pozytywna korelacja między kwasem arachidonowym (C20: 4 n-6) a wskaźnikami wrażliwości na insulinę w obu badaniach może wpływać na działanie insuliny eikozanoidów pochodzących konkretnie z tego macierzystego kwasu tłuszczowego. Wszystkie wielonienasycone kwasy tłuszczowe n-6 i n-3 w błonach pochodzą ze źródeł dietetycznych. Późniejsza przemiana metaboliczna przez mikrosomalne elongazy i desaturazy (Figura 1) modyfikuje względną dostępność poszczególnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych do inkorporacji błon. Stosunek C20: 4 do C20: 3, stosunek produkt-prekursor dla reakcji katalizowanej przez .5-desaturazę, był bezpośrednio związany z oszacowaniami wrażliwości na insulinę w tym badaniu, co zwiększyło prawdopodobieństwo, że zmniejszona aktywność .5-desaturazy przyczynia się do obniżenia poziomu insuliny działanie poprzez zmniejszenie ilości długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w błonach. Badania na zwierzętach wskazują, że na skład kwasów tłuszczowych w mięśniach może wpływać skład kwasów tłuszczowych w diecie18, ale problem ten nie był badany u ludzi.
W tym badaniu określono skład kwasów tłuszczowych całkowitych fosfolipidów komórkowych. Ponieważ fosfolipidy są ograniczone do błon, wyniki wskazują na profil kwasów tłuszczowych całkowitych błon komórkowych. Jednak tylko część z nich może być zaangażowana w usuwanie glukozy za pośrednictwem insuliny. Obejmują one błonę plazmatyczną, w której inicjowane jest działanie insuliny, oraz mikrosomy, które wymieniają transportery glukozy z błoną plazmatyczną40. Niemniej jednak istnieje ciągłe i szybkie przenoszenie fosfolipidów między błonami [41] i istnieją dowody (przynajmniej w mięśniu sercowym), że względna pozycja głównych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych jest zachowywana w różnych błonach komórkowych i odzwierciedlona w analizie całkowitej komórki fosfolipidy42. Dlatego też, jeśli działanie insuliny zależy od składu kwasów tłuszczowych w błonach mięśniowych, może to być spowodowane interakcjami wewnątrz błon specyficznie zaangażowanych w działanie insuliny, chociaż nie można wykluczyć bardziej ogólnego działania błon.
Podsumowując, nasze wyniki, w połączeniu z wynikami badań w systemach komórkowych i zwierzętach, sugerują, że różnice w wrażliwości na insulinę są związane z różnicami w zawartości błon długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w fosfolipidach mięśni szkieletowych. Jest zatem możliwe, że nieprawidłowości w składzie kwasów tłuszczowych błon mogą być zaangażowane w patogenezę grupy zaburzeń związanych z insulinoopornością i hiperinsulinemią, w tym otyłością, nadciśnieniem, cukrzycą insulinoniezależną i chorobą wieńcową.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wspierane przez National Health and Medical Research Council of Australia, Australian Research Research Council of Australia oraz program badawczo-rozwojowy ustanowiony przez Beecham (Australia) Pty Z oo w ramach Programu Rozwoju Przemysłu Farmaceutycznego.
Jesteśmy wdzięczni kardiochirurgom ze Szpitala św. Wincentego za pomoc przy pobieraniu próbek tkanek i Panu Judith Sowden za pomoc techniczną.
Author Affiliations
Z Instytutu Badań Medycznych Garvana, Szpital św. Wincentego, Sydney, Nowa Południowa Walia, Australia.
Prośba o przedruk do Dr. Storlien z Wydziału Medycyny (Endokrynologia), University of Sydney, NSW 2006, Australia.
[patrz też: piperine forte w aptece, wojskowa specjalistyczna przychodnia lekarska, choroba bostońska wikipedia ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Związek między wrażliwością na insulinę a składem kwasów tłuszczowych fosfolipidów mięśni szkieletowych ad 7

 1. Day Hawk pisze:

  mam problem ze skaczącym ciśnieniem,

 2. Suicide Jockey pisze:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: biegunka u noworodka[…]

 3. The Dude pisze:

  mleko nie dostarcza wapnia

 4. Adrianna pisze:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu monitor cen[…]

 5. Pusher pisze:

  Sporo ciekawych informacji

 6. Buckshot pisze:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: firma cateringowa warszawa[…]

 7. Day Hawk pisze:

  A ja myslalam, ze mi magnezu brakuje